Dnes je 22.3.2023 a svátek má Leona

Senioři dojeli do cíle

DPS Vrbno

Slavnostním vyhodnocením ve čtvrtek 4. května 2017 skončil 2. ročník akce Jedeme v tom společně. Muži a ženy z více než 50 domovů pro seniory v České republice a na Slovensku společně urazili něco přes 119.000 km z Pradědu do Paříže, na rotopedech. Smysl akce byl motivovat seniory k pravidelnému pohybu a také jim dopřát společenský kontakt, hecování jednoho druhým, soupeření se seniory odjinud. (lo)

Tuto akci, která nemá v České republice obdoby, pořádá mnichovský Domov pro seniory už druhým rokem.  Senioři se v něm na rotopedech virtuálně vypravili na dvouměsíční, 2.000 km dlouhou cestu z vrcholu Pradědu až do Paříže. Letos se do projektu zapojilo na 500 seniorů z více než pěti desítek domovů z České republiky a ze Slovenska. Společně urazili něco přes 119 000 km, což je bezmála trojnásobek obvodu zeměkoule. Pořadatelé hodnotili celou řadu kritérií. Jako celkově nejúspěšnější ze všech zařízení byl nakonec vyhodnocen bruntálský Domov pro seniory Pohoda, "domovský" mnichovský se umístil na šestém místě. 

Projekt Jedeme v tom společně vymyslel ředitel mnichovského DPS Mgr. Jan Vavřík a před rokem, stejně jako letos se těšil z každé dobré zprávy odjinud. Jak se někde podařilo posadit na cvičební zařízení seniory, který přišel o končetinu, jak chodili druhé hecovat jiní obyvatelé domovů, jak se všichni těšili z gastronomických dnů i jiných zpestření na dlouhatánské trati. Akce měla nebývalý ohlas, celostátní média jí věnovala značnou pozornost, například slovenská televizní stanice JOJ. Příští rok chtějí senioři vyrazit Po vlastech českých a slovenských a má jich být zase o poznání více. Už se o možnost účasti zajímali vedoucí zařízení pro seniory z dalších evropských zemí. Vloni i letos pomohl s realizací akce dar Nadace Agrofert, která uhradila nákup desítek rotopedů. Ty domovům zůstávají a podle Mgr. Jana Vavříka jsou využívány celoročně. Seniorům se prostě tréninky líbí.

Samotné vyhodnocení bylo on-line přenášeno přes internet do všech zúčastněných zařízení a nenechala si jej ujít ani starostka Vrbna pod Pradědem Květa Kubíčková. Ta pozdravila všechny soupeřící týmy, poblahopřála jim ke skvělým výkonům, popřála seniorům hodně zdraví, pohody, společných zážitků a spokojenosti. Seniorům z mnichovského domova pak předala drobné dárky. 

(lo, ak)

Foto: Ladislav Olejníček

 

Vytvořeno 5.5.2017 13:03:15 | přečteno 497x | Mgr. Alena Kiedroňová
load