Dnes je 2.4.2023 a svátek má Erika

Rodiče Dominika mohou začít stavět

IMG 1148

Na vrbenské radnici v pátek 18. srpna 2017 večer převzala Lenka Svobodová výtěžek sbírky uspořádané pro jejího syna Dominka v rámci gastrofestivalu "Jak šmakuje Moravskoslezsko". Zástupce hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška jí předal částku 13.219 korun a 0,7 Euro, starostka města Květa Kubíčková deset tisíc korun. Tuto částku uvolnili radní města na stejný účel, jako měla sbírka, tedy na bezbariérové úpravy koupelny pro Dominika.

Starostka Květa Kubíčková ještě přidala Dominikovi krásnou a veselou hračku - klauna. "Už to vidím, jak s ní bude chtít spát, jako s polštářkem," radovala se Lenka Svobodová. Na gastrofestivalu byla i s Dominikem přítomna a odpovídala na zvídavé dotazy návštěvníků lázní. "Přišla za mnou jedna starší žena a požádala, jestli může Dominika pohladit. Měla také syna s podobnou diagnózou a dožil se jen 26 let. Rozuměla jsem jí, tolik jí chybí," přitakává.

Zástupce hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška by rád dětem s těžkým hendikepem i nadále rád pomáhal v rámci aktivit Moravskoslezského kraje, ale také ve svém městě. V Krnově běží akce Dobré srdce, má skvělý ohlas, ale vyskytly se také hlasy lidí, kteří podobné aktivity jednoduše nechápou. "Mrzí mě takové postoje lidí, nenechám je bez odezvy. A naopak, jsem velmi rád za každou správně směřovanou pomoc. Třeba Hotel Stone ve Vrbně pod Pradědem poskytl dar do rozhlasové soutěže pořádané pro gastrofestival - poukaz na pobyt v tomto hotelu. Navíc ale paní Markéta Kamenská oznámila, že pro rodinu Svobodových otevírá účet v prodejně stavebnin. Takto jim firma Kamenský pomůže s přestavbou koupelny pro Dominika," ocenil velkorysé gesto Jan Krkoška.

Vrbenská starostka potvrdila, že stanovisko rady města k návrhu přidat na rekonstrukci koupelny Svobodovým dar 10 tisíc korun, bylo jednohlasné a spontánní. "Je to správná věc pomoci lidem, kteří to mají o dost složitější než jiní. Většina z nás má vlastně všechno, co k životu potřebuje, navíc ještě zdraví. Jiní mají svou životní pouť o dost těžší, proto je správné pomáhat," uvedla Květa Kubíčková.

Lenka Svobodová děkuje všem lidem, kteří pomohli a pomoci chtějí. "Máme už prostředky na základ přestavby koupelny. Budeme navazovat dalšími nutnými úpravami. V koupelně už máme instalován zvedák,  ale jinde v domě to bohužel nejde. Ve stropech totiž máme rákos, jako u starších domů. Nejde tedy Dominika přesunovat bez zvedání a přenášení na vozíček z pokoje do pokoje. A on už je docela velký kluk, je mu už sedmnáct," říká paní Svobodová. Slíbila, že bude veřejnost informovat, jak darované prostředky využili a jak přestavba koupelny pokračuje.

To je podle názoru Ing. Emy Havelkové, pracovnice Moravskoslezského kraje, která gastrofestival a sbírku pro Dominika připravovala, hodně důležité: "Je to takový impuls pro veřejnost, když lidé uvidí, že sbírka měla smysl a pomůže opravdu dobré věci."

Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webových stránek

Foto: autorka

předání daru Dominikovi

IMG 1145

IMG 1145

 
IMG 1148

IMG 1148

 
IMG 1140

IMG 1140

 
 
Vytvořeno 18.8.2017 20:02:45 | přečteno 1577x | Mgr. Alena Kiedroňová
load