Dnes je 28.3.2023 a svátek má Soňa

Koupelna pro Dominika

Dominik

Organizátoři gastrofestivalu Jak šmakuje Moravskoslezsko, který se chystá na sobotu 5. srpna do Karlovy Studánky, vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc Dominikovi. Sedmnáctiletému chlapci z Železné, který srdnatě bojuje s komplikovaným zdravotním postižením. Rodina chce prostředky využít pro bezbariérovou úpravu koupelny.

Veřejná sbírka pro Dominika je jedinečná pro jeden den konání akce. Podle sdělení Ing. Emy Havelkové, pracovnice Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, se uskuteční sbírkou do pokladniček na místě, tedy v Horských lázních Karlovy Studánky. Dominik si podporu zaslouží, je prakticky neustále odkázán na pomoc druhých, nejvíce na svou maminku Lenku Svobodovou. I Vy můžete pomoci. 

Podle starostky Květy Kubíčkové vybrat jedno dítě bylo složité. Přesto první volba padla právě na Dominika: 

"Dětí s nejrůznějším hendikepem žije v našem městě více a skoro nejde říci, které vybrat jako to, které potřebuje podporu nejvíce. Dominik nás přesto napadl jako první. Už brzy dosáhne plnoletosti a větší část života prožil jako ležící, nebo na vozíčku. A my bychom mu chtěli pomoci třeba v tom, aby se na vozíčku mohl dostat častěji mezi své vrstevníky, na procházku. Rodina potřebuje pomoc s přestavbou koupelny a rozumím tomu, že právě to je nyní priorita. Dominikova maminka Lenka je úžasná žena a já jen obdivuji, kde v sobě stále nachází tolik síly, té morální i fyzické. Je to mateřská láska, která dává paní Lence tolik odvahy, síly i radosti ze života. Věřím, že příběh Dominika osloví hodně lidí, kteří budou – stejně jako třeba členové Rady města Vrbna pod Pradědem – chtít pomoci rodině a zejména Dominikovi samotnému."

A tady je příběh Dominika Svobody:

Dominik žije ve Vrbně pod Pradědem – Železné. Přišel na svět před 17 lety s dětskou mozkovou obrnou, spasticitou všech končetin, brzy se přidala epilepsie, těžká skolióza páteře. I běžná viróza chlapce ohrožuje na životě. Je zcela odkázán na péči své maminky a svých blízkých, doslova 24 hodin denně. Dojížděl do speciální základní školy, už pro radost z pobytu s jinými dětmi nebo z hodin zpěvu. Brzy dosáhne plnoletosti a péče o něj je stále náročnější. Dominik nemluví, nechodí, dokáže sedět pouze s oporou a po omezený čas. Rád naslouchá zpěvu mamky nebo dědy, má několik oblíbených hraček, rád pobývá na zahradě u domu. Svá přání, spokojenost či nelibost umí projevit spíše jen hlesnutím. Maminku sám neobejme, nepoděkuje jí. Nikdy druhým neřekne, co ho bolí a co by si přál.

Maminka s Dominikem celá léta cvičila Vojtovu metodu, později přidala rehabilitační cvičení podle Bobatha. Jezdívali do rehabilitačních center a lázní. Boskovice, Klimkovice i jiná místa pomáhala Dominikovi pokročit ve vývoji motoriky aspoň o krůček dále. Rodina musela zařídit bezbariérový přístup do domku, dnes řeší další úpravy, aby bydlení více vyhovovalo potřebám chlapce na vozíčku. Zcela akutní je stavební úprava koupelny. Táta totiž bývá v práci, na dlouhých cestách za volantem, nejvíce namáhavých úkonů pak zůstává na paní Lence. Křehké drobné ženě s úžasnou vitalitou. I dcera Lenka, která je mámě oporou a bráchovi vnímavou sestrou, dospěla a osamostatnila se. Dostat Dominika do vany bývá nadlidský výkon, řešením je bezbariérový sprchový kout, kam se maminka dostane i s lehátkem pro sprchování syna.

„Lidé jsou různí, tak to znají i jiné rodiny s postiženými dětmi. Někdo nechápe, proč se o Dominika staráme, jiní jsou lhostejní. Ale jsou naštěstí i takoví, kteří chtějí pomoci. Před několika lety vrbenští motorkáři nechali vyrobit kalendář, aby jeho prodejem pomohli našemu synovi. Bylo to krásné gesto. Z výtěžku jsme mohli pořídit pomůcky, které Dominikovi pomáhaly nebo pomáhají doposud. Třeba zimní fusak do vozíčku, odsávačku hlenů a další potřebné věci. Moc všem upřímně děkuji,“ říká Lenka Svobodová. Dominik je její prioritou, vděčna je za podporu rodiny i přátel. Sama překonala vážnou nemoc, o to víc si dnes váží každého hezkého dne.

Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webových stránek

Vytvořeno 26.7.2017 14:38:58 | přečteno 779x | Mgr. Alena Kiedroňová
load