Dnes je 25.9.2023 a svátek má Zlata

Kácení stromů jako ukázka souhry

frézování pařezu, autor: František Bačík

O víkendu 11. a 12. listopadu pokračovalo po zhruba dvou letech kácení starého stromořadí na Jesenické ulici a bylo ukázkou příkladné souhry lidí – hasičů, pracovníků technických služeb i města. Veřejnost oceňuje organizaci práce i osobní nasazení lidí. Těm hned v pondělí dopoledne poděkovala starostka města. 

Kácení starých stromů ve městě má řadu příznivců, kteří si přejí omlazení zeleně a větší přehlednost v ulicích, ale má také řadu odpůrců volajících po záchraně vzrostlých dřevin, zejména lip. Skácení stromořadí na takzvané „kolonádě“ bylo nezbytné, už kvůli zdravotnímu stavu stromů. Na pařezech je prokazatelné, že lípy byly zasaženy hnilobou a mohly se stát velkým rizikem jak pro chodce, tak motoristy. Fotografie se slovy poděkování včera poslal vedení města bývalý lesák Ing. František Bačík.

„Jako řadový občan si dovoluji touto cestou vyjádřit obdiv nad šikovností místních hasičů, pracovníků TS a dalších, resp. nad rychlostí a koordinací prací při likvidaci stromořadí na naší kolonádě. Dovoluji si tvrdit, že i specializovaná firma by tuto akci za víkend nezvládla - klobouk dolů! Předpokládám, že odměnou pro pracovníky nebyly jen várnice horkého čaje a že se vedení města o jinou odměnu postará - zaslouží si ji! A škarohlídům ukazujte takovéto obrázky - jak „naprosto zdravé“ lípy byly ,“ vzkazuje Ing. Bačík.

Nebyla to jediná pochvala, jíž se radnice v pondělí dočkala. Někteří lidé volali přímo starostce. Ta už dopoledne všem zúčastněným pracovníkům, ať již šlo o členy vrbenské jednotky Sboru dobrovolných hasičů, pracovníky TECHNICKÝCH SLUŽEB VRBNO s.r.o. či pracovníky údržby zeleně zaměstnávané radnicí, poděkovala. Dnes ráno pro mne začal hezký den. Ze všech stran přicházely pozitivní a pochvalné zprávy o kácení stromů na Jesenické ulici. Dovolte mi proto poděkovat Vám i Vašim lidem za úžasnou a skvěle odvedenou práci. Velmi si toho vážím a oceňuji koordinaci a vzájemnou spolupráci Vašich týmů. Děkuji všem, že do toho šli,“ napsala Květa Kubíčková osobním emailem Bc. Ondřeji Chalupovi, velitelky jednotky SDH, Zdeňku Valentovi, jednateli společnosti TECHNICKÉ SLUŽBY VRBNO s.r.o. a Ing. Miloši Lasotovi, pracovníkovi majetkoprávního odboru MěÚ Vrbno pod Pradědem.

V pondělí zbývalo vyfrézovat šest pařezů. Město práce zadalo firmě Jiřího Hastíka ze Zlatých Hor, specializované na odborné a zdravotní ořezy stromů, kácení obtížně přístupných stromů a další údržbu veřejné zeleně.

Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webových stránek

Foto: Ing. František Bačík

 

kácení lip na Jesenické 2017

vykotlaná lípa Jesenická, autor: František Bačík

vykotlaná lípa Jesenická

 
pařez lípy detail, autor: František Bačík

pařez lípy detail

 
frézování pařezu, autor: František Bačík

frézování pařezu

 
 
Vytvořeno 13.11.2017 15:19:16 | přečteno 1604x | Mgr. Alena Kiedroňová
load