Dnes je 2.4.2023 a svátek má Erika

Informace k ptačí chřipce

kačer, autor: Jitka Musilová

Krajská veterinární správa pro Moravskoslezský kraj vydala pro obce informace k ptačí chřipce. Ohniska nákazy v chovech se vyskytla v mnoha evropských zemích, v naší zemi na jihu Moravy a ve Středočeském kraji. Jak postupovat, pokud dojde k podezřelému úhynu volně žijících ptáků nebo ve vlastních chovech drůbeže?

Vysoce patogenní ptačí chřipka subtypu H5N8 byla potvrzena v chovech drůbeže, u ptáků chovaných v zajetí a také u volně žijících ptáků. Subtyp HPAI způsobuje výrazné úhyny i u vodní drůbeže. Případy potvrzení nákazy u volně žijících ptáků a také v chovech drůbeže jsou podle veterinářů patrně spojeny s opožděnou podzimní migrací tažných ptáků.

"Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácíh, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zveře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. V chovech drůbeže způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty. Zdrojem nákazy je zpravidla trus infikovaných volně žijících ptáků, který kontaminuje vodu, krmivo, stelivo aj.

Současná forma viru je vysoce patogenní pro ptáky, nicméně přenos na člověka nebyl doposud zaznamenán. Jedná se o ptačí formu chřipkových virů, ke kterým není člověk jako savec příliš vnímavý.

Pokud dojde k podezřelému úhynu volně žijících ptáků v katastru obce, prosím, nahlaste tuto skutečnost na místně příslušné pracoviště Krajské veterinární správy Státní veterinární správy pro Moravskoslezský kraj."

MVDr. Severin Kaděrka, ředitel KVS pro Moravskoslezský kraj



Vytvořeno 9.1.2017 16:04:21 - aktualizováno 12.1.2017 12:40:54 | přečteno 1002x | Mgr. Alena Kiedroňová
load