Dnes je 25.9.2023 a svátek má Zlata

Další krok k výstavbě DPS

klienti DPS Mnichov při sportování, autor: Ladislav Olejníček

Vrbno by mohlo mít do konce roku 2018 nový domov pro seniory i s oddělením se zvláštním režimem, tedy pro obyvatele s Alzheimerovou nemocí či jinou formou demence. Ti potřebují větší míru podpory a dohledu. Zastupitelé města schválili na svém jednání 30. ledna 2017 podpis smlouvy s investorem a budoucím provozovatelem, společností SENIOR DOMY POHODA, a.s.

Zastupitelé současně dali souhlas k prodeji první části pozemku o rozloze 1.000 m2 pro objekt nového domova pro seniory. Zbylou část pozemku mezi ulicí Husovou a Nádražní, v blízkosti dvou objektů domova s pečovatelskou službou a nově vyrůstající hasičskou zbrojnicí, má podle smlouvy investor získat do vlatnictví nejpozději dva roky po kolaudaci objektu. Jde o dalších 7.700 m2 pozemku, který bude investor potřebovat pro zahradu k odpočinku klientů domova, pro přístupovou cestu, parkoviště a další zázemí.

Podle schválené, ale dosud nepodepsané smlouvy chce investor ve Vrbně pod Pradědem postavit dle vlastního projektu a poté provozovat domov pro seniory a domov se zvláštním režimem s kapacitou nejméně 90 míst (40 lůžek pro seniory, 50 lůžek pro osoby se zvláštním režimem), včetně nezbytného personálního a technického zázemí. Podobné už provozuje například v Českém Těšíně a Třinci a vrbenští zastupitelé i pracovníci městského úřadu se s jejich chodem mohli seznámit v závěru roku 2016.

Bude se jednat o domov pro seniory poskytující pobytové služby osobám, které mají sníženou soběstačnost zejména z důvodu věku, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. Dále se bude jednat o domov se zvláštním režimem poskytující pobytové služby osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu chronického duševního onemocnění nebo závislosti na návykových látkách, a osobám se stařeckou, Alzheimerovou demencí a ostatními typy demencí, které mají sníženou soběstačnost z důvodu těchto onemocnění, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby, přičemž režim v tomto zařízení při poskytování sociálních služeb bude přizpůsoben specifickým potřebám těchto osob.

Vrbenští zastupitelé schválili podpis smlouvy jednomyslně na svém jednání 30. ledna 2017. Podle starostky Květy Kubíčkové je to správná cesta, jak ve skutečně dohledné době zajistit seniorům a seniorkám z Vrbna pod Pradědem i okolí tolik potřebné sociální služby na výborné úrovni. "Město v tuto chvíli nemá finanční zdroje k tomu, aby samo nový domov pro seniory postavilo. Je to otázka desítek milionů korun. Víme, že objekt v Mnichově, který je pro současný DPS pronajímán od řádu boromejek, nevyhovuje podmínkám 21. století a my opravdu chceme pro naše starší občany nový domov, kde se jim bude krásně žít a kde se budou cítit velmi dobře. Podstatné je, že investor počítá s tím, že do nového domova budou přestěhováni současní klienti DPS a rád využije také pracovníky."

Ředitel DPS Mgr. Jan Vavřík sledoval jednání zastupitelů s velkou nadějí. "Snažíme se naše služby pro seniory i podmínky pro jejich život v DPS co nejvíce vylepšit, ale objekt je skutečně starý. Současný stav je udržitelný tak do r. 2020, technicky a z hlediska bezpečnosti, požární ochrany je budova ve špatném stavu. Proto potřebujeme novou budovu i s tím příslibem, že se klienti přesunou do nových, krásnějších prostor. Žadatelů o místo v DPS je dostatek, na volné místo lidé čekají."

Podle vyjádření místostarostky Ing. Pavly Müllerové je reálné, že nový domov pro seniory vyroste ve městě nejpozději koncem roku 2018. "Předseda představenstva SENIOR DOMŮ POHODA pan Tomáš Dubský je v jednáních velmi vstřícný a mohli jsme se přesvědčit, že domovy provozované touto společností fungují opravdu dobře."

Vrbno pod Pradědem by mělo v příštích letech poskytovat na provoz nového DPS dotace ve výši zhruba dvou milionů korun za rok.

Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webu


Ilustrační foto z DPS Mnichov při akci Jedeme v tom společně (2016): Ladislav Olejníček
Vytvořeno 31.1.2017 14:17:38 | přečteno 1218x | Mgr. Alena Kiedroňová
load