Dnes je 22.3.2023 a svátek má Leona

Bydlení pro lidi i opeřence

hnízdění

Soužití obyvatel bytových domů a chráněných ptáků bez rušivého zásahu člověka potrvá ještě několik týdnů. Do chvíle, než mláďata rosýsů a jiřiček vylétnou z hnízd. Proto na náměstí Sv. Michala i na Bezručově u domu 419 musí ještě lešení zůstat.

Investice do oprav bytových domů ve Vrbně pod Pradědem pozdržela potřeba ochrany hnízdících ptáků, zejména rorýsa obecného. Podle informací Jiřího Skácela z majetkoprávního odboru zůstane lešení na náměstí Sv. Michala odhadem do 20. srpna. "Práce na zateplení budou moci být zahájeny kolem 10. srpna a snad se vše stihne. Ve středu 26. července se dodavatel prací pokusí namontovat skleněné stříšky nad balkóny ve 4. nadzemním podlaží pomocí hasičské zvedací plošiny. Pokud se ovšem tento pokus nezdaří, budou se v místě opětně instalovat lešeňové věže," uvedl Jiří Skácel.

Opožďují se také práce na opravě pláště bytového domu č.p. 419, zde ovšem lze dokončit fasádu a sundat lešení, s výjimkou zhruba jednoho metru čtverečního kolem stávajících hnízd jiřiček, jejichž mláďata jsou ještě malá. Tato čtyři místa budou dokončena z montážní plošiny na podvozku Avie, například zapůjčením od společnosti TECHNICKÉ SLUŽBY VRBNO s.r.o. "To by mělo proběhnou během letošního září," upřesňuje Skácel. Pokračují práce na zateplení suterénního zdiva a též na opravě kanalizačních přípojek, které má provést firma Robert Schuska.

Město zvažuje možnost pomoci stěhovavým ptákům instalací tzv. náhradních hnízd, které se na vhodné místo upevní chemicky. "Vnímáme to jako možnost ochránění fasády pro lidi v průčelích s okny," potvrdil Jiří Skácel. Taková hnízda by mohla být instalována na krytých místech štítových stěn domů, které si chránění ptáci oblíbili. Nejde o velkou investici, je ovšem třeba vybrat skutečně vhodná místa. Někteří obyvatelé bytových, ale také rodinných domů nestrpí v ostění oken či na balkonech opeřence a hnízda pak ničí. Tomu mohou předejít právě náhradní hnízda.

Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webových stránek

Foto: archív města


rorýsi a jiřičky hnízdění

rorýsi a jiřičky 1

rorýsi a jiřičky 1

 
rorýsi a jiřičky 2

rorýsi a jiřičky 2

 
hnízdění

hnízdění

 
rorýsi a jiřičky 3

rorýsi a jiřičky 3

 
 
Vytvořeno 25.7.2017 9:59:16 | přečteno 737x | Mgr. Alena Kiedroňová
load