Dnes je 24.3.2023 a svátek má Gabriel

Začala stavba hasičské zbrojnice

začátek stavby has.zbrojnice, autor: Ladislav Olejníček

V blízkosti benzínových čerpadel začala stavba nové hasičské zbrojnice. Dodavatelská firma Hroší stavby Morava a.s. Olomouc již staveniště oplotila a zahájila skrývku zeminy. "Těším se, že vrbenští hasiči brzy získají skvělé zázemí, jaké si zaslouží. Příprava investice nás stála mnoho úsilí a jsem ráda, že se již začíná realizovat," řekla starostka Květa Kubíčková.

Město předalo staveniště dodavatelské firmě 21. července 2016. Samotné práce začaly 8. srpna. Ve výběrovém řízení na dodavatele zvítězila společnost Hroší stavby Morava, a.s. z Olomouce. Nová hasičská zbrojnice s veškerým zázemím pro vrbenskou jednotku JPO II/2 přijde město na 21 milionů korun, ovšem až 90 procent nákladů město může získat z dotací.

Vrbno pod Pradědem má podepsáno Memorandum o finanční pomoci Moravskoslezského kraje a finanční účasti města na vybudování hasičské zbrojnice. To je pro město garancí, že neponese celou tíži nákladů na investici. "Snažíme se snížit finanční náročnost stavby a podáváme žádost o dotaci na náš projekt přes IROP. Velmi by mě potěšilo, kdybychom dotaci získali, v takovém případě by až 90 procent nákladů bylo zvenčí, město by hradilo zbylou část," vysvětluje starostka města Květa Kubíčková. Pokud projekt dotaci z programu IROP nezíská, bude na zastupitelstvu Moravskoslezského kraje, jakou výši dotace Vrbnu pod Pradědem odsouhlasí. V současné chvíli vedení města jedná s představiteli Moravskoslezského kraje o půjčce na financování stavby.

Vrbenská jednotka má postavení JPO II/2 a drží nepřetržitou hotovost. „Neznamená to, že by někdo musel být 24 hodin přítomen v hasičské zbrojnici ve městě, ale musíme být schopni do pěti minut vyjet vozidlem k zásahu,“ vysvětlil velitel jednotky Ondřej Chalupa.

Hasiči mají velký respekt obyvatel města, zejména po záchraně lidí z bytového domu na ulici Krejčího při velkém nočním požáru. Zasahují u dopravních nehod a též v okolních obcích, když je středisko Hasičského záchranného sboru MSK v Bruntále přivolá. V roce 2015 absolvovalo sedmadvacet mužů a jedna žena celkem 130 zásahů.

„Máme v jednotce hasičů skvělé a odvážné lidi. Jsem ráda, že po mnoha letech příprav město už se stavbou nové hasičské zbrojnice mohlo opravdu začít,“ uvedla starostka.

Jakmile bude hasičská zbrojnice v roce 2017 dokončena, rozhodne zastupitelstvo o využití té současné. Mohla by sloužit spolkové činnosti, expozici městského muzea nebo by se mohla stát zázemím pro středisko pohřebnictví města Vrbna p. P., které vzniká k 1. září 2016.

Mgr. Alena Kiedroňová
Vizualizace hasičská zbrojnice

HZ VRBNO 3D   2

HZ VRBNO 3D 2

 
HZ VRBNO 3D   1

HZ VRBNO 3D 1

 
HZ VRBNO ptačí pohled

HZ VRBNO ptačí pohled

 
hasičská zbrojnice 9-2016, autor: Ladislav Olejníček

hasičská zbrojnice 9-2016

 
hasičská zbrojnice 13.9.16, autor: Ladislav Olejníček

hasičská zbrojnice 13.9.16

 
hasičská zbrojnice 8-2017

hasičská zbrojnice 8-2017

 
 
Vytvořeno 12.8.2016 9:55:45 | přečteno 2637x | Mgr. Alena Kiedroňová
load