Dnes je 29.3.2023 a svátek má Taťána

Vítr může tvořit sněhové jazyky

k parkování

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu pro několik krajů. Také na Bruntálsku může silný vítr vytvářet sněhové jazyky, vydatné sněžení se čeká od nadmořské výšky 600 metrů. Výstraha platí od čtvrtka 1. prosince 11. hodiny do pátečního odpoledne.

V zesilujícím severozápadním poudění se nad střední Evropou vlní frontální rozhraní. Studená fronta bude postupovat od severozápadu přes naše území později v noci a ráno (v pátek). Ve středu večer a v noci na čtvrtek napadlo na horách na severu a severovýchodu ČR většinou 5 až 20 cm sněhu. Trvalejší sněžení na horách na severu a severovýchodu ČR se bude vyskytovat i během čtvrtka a zpočátku i v pátek. Do pátečního poledne se předpokládá dalších 5 až 15 cm, na návětří až 25 cm nového sněhu.

Ve čtvrtek večer bude zesilovat vítr postupně na silný 8 až 12 m/s s nárazy kolem 20 m/s (tj. 72 km/hod), na horách kolem 30 m/s (108 km/hod). Rychlost větru bude vrcholit v noci na pátek a v pátek ráno a dopoledne, během pátečního dne bude vítr od západu slábnout. Při sněžení a větru se na horách na severu a zejména na severovýchodu území budou tvořit sněhové jazyky nebo závěje.

Nedoporučuje se vydávat na horské túry, zejména v hřebenových partiích. Lidé by měli dodržovat pokyny Horské služby (www.horskasluzba.cz).

ČHMÚ 1. 12. 2016

Vytvořeno 1.12.2016 12:58:01 | přečteno 767x | Mgr. Alena Kiedroňová
load