Dnes je 29.3.2023 a svátek má Taťána

Procvičte svaly a klouby

venkovní fitness, autor: Ladislav Olejníček

Na volně přístupném hřišti mezi ulicemi Nádražní a Husova byly instalovány první dva venkovní fitness prvky na posilování. Kdokoli tady může přijít a protáhnout svaly a klouby. Zájem lidí ukáže, zda město bude v instalaci venkovních cvičebních prvků pro takřka všechny věkové kategorie pokračovat, a třeba na více místech.

Město Vrbno pod Pradědem zakoupilo a nechalo instalovat první dva prvky vybrané z nabídky děčínské společnosti JOSLA fitpark s.r.o. Vybralo prostor víceúčlového hřiště v blízkosti Restaurace Jamajka. Venkovní fitness prvky umožňují posilování bez velké námahy a pod širým nebem. Konstruovány jsou tak, aby cvičení bylo zábavné, jednoduché a bez větší námahy. Vhodné jsou takřka pro všechny věkové kategorie.

"Vybrali jsme první dva prvky z široké nabídky dodavatele - masážní zařízení a zdvihací zařízení. Přišly na 85 tisíc korun a zájem veřejnosti ukáže, jestli v instalaci dalších prvků v tomto místě, nebo i v jiných částech města budeme pokračovat v roce 2017," uvedla vedoucí majetkoprávního odboru Ing. Iveta Pešatová. S budováním venkovních fitness posiloven začala i města a obce v okolí. Hojně využívané jsou například v areálu Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku, v Rýmařově či Malé Morávce.

Jak zařízení fungují, jak správně a účelně posilovat, na to lidé snadno přijdou sami nebo podle jednoduchého návodu. "Na samotných prvcích bohužel návody nejsou, zapomněli nám je k dodávce dát. Už nám je ale posílají a na prvky nálepky hned vylepíme," informuje Ing. Pešatová.

Masážní zařízení (na snímku v pozadí) uvolňuje napětí zádových a krčních svalů, zlepšuje krevní oběh a nervový systém. Opřete se zády o masážní válečky, uchopíte madla a pomalým pohybem posunujete do stran a nahoru a dolů.

Zdvihací zařízení (na snímku vpředu) posiluje a rozvíjí svalstvo horních končetin a zadní oblast trupu. Posadíte se na stoličku s dobře opřenými zády a uchopíte oběma rukama madla zdvihadího zařízení. Opakovaně táhnete tyč do úrovně ramen a zpět do výchozí polohy.

"Rádi bychom pořídili i další posilovací zařízení, záleží opravdu na zájmu veřejnosti o jejich využití. Ideální je, když jsou v řadě třeba v blízkosti cesty, kde člověk může jít a vybírat si, kde si zacvičí. První dvě zařízení už slouží svému účelu, chodí sem třeba rodiče s dětmi," řekla místostarostka Ing. Pavla Müllerová.

Mgr. Alena Kiedroňová


Vytvořeno 12.8.2016 8:38:16 | přečteno 733x | Mgr. Alena Kiedroňová
load