Dnes je 24.3.2023 a svátek má Gabriel

Novým LED svítidlům veřejného osvětlení už běží záruka

večerní ulice, autor: Patrik Locku

Úsporné veřejné osvětlení ve Vrbně pod Pradědem využívající LED technologie je po ročním zkušebním provozu už řádně předáno k užívání. Dnem 17. října 2016 začala na všechna svítidla běžet desetiletá záruční lhůta.

První rok provozu ve zkušebním režimu přinesl řadu závad, zejména snížení intenzity osvětlení jednotlivých lamp. Postupně a bez odkladu jich dodavatel vyměnil kolem 800 kusů a společně s výrobcem usilovně hledali příčinu neobvyklé závady.

Ta prvotní byla v inovovaném, výkonnějším LED čipu OSRAM, u něhož byl změněn materiál a ten se ukázal jako náchylnější na prostředí a konstrukci světelného modulu. Podle Ing. Júlia Száraze ze slovenské společnosti LEADER LIGHT s.r.o., která svítidla vyrábí, pod větším tlakem LED dioda začínala svítit modře a v jiném spektru. To se opticky projevilo tak, že svítila mnohem slaběji ve spektru viditelném lidským okem. „Urychleně jsme učinili nezbytná systémová opatření ve výrobním procesu, která reagují na technologickou změnu LED čipů OSRAM. Jsem rád, že se nám problém podařilo vyřešit a děkujeme za pochopení,“ napsal starostce Ing. Száraz.

Po mnoha testech stačil ve Vrbně zdánlivě jednoduchý servisní zásah na místě, bez nutnosti svítidla demontovat: navrtání maličkého otvoru do dvouplášťového svítidla. To uvolnilo tlak a navrátilo svítidlu plnohodnotný výkon. Nedošlo přitom k narušení světelných ani mechanických vlastností lamp. Servisní úprava byla postupně provedena na všech lampách, i těch, na nichž se snížení svítivosti neprojevilo.

V den předání celé zakázky včetně pasportu světelných bodů veřejného osvětlení přišel do jednání rady města Miloslav Zpěvák za dodavatele investice, firmu ECO LED SOL s.r.o., připraven odpovědět na všechny zvídavé otázky radních. „Ukázalo se, že problém je s tlakem na LED čipu, proto byl i OSRAM velmi zainteresován, aby ve svých laboratořích zjistil, proč svítidla přestávají svítit. I pro nás to bylo nepochopitelné,“ uvedl Miloslav Zpěvák.

Starostka Květa Kubíčková ocenila příkladný přístup dodavatele k odstraňování poruch: „Zpočátku jsem byla docela nedůvěřivá a v jednání tvrdší, vyžadovala jsem vysvětlení, jak je možné, že tolik lamp přestává svítit. Kvituji, že jednání byla korektní a jsem ráda, že problém byl vyřešen. Dnes máme ve městě moderní, úsporné a přitom výkonné veřejné osvětlení.“

Modernizace veřejného osvětlení ve městě přišla na 10,7 milionu korun. Nyní je v řádném provozu, také Technické služby Vrbno s.r.o. jako provozovatel má řádně proškoleny své pracovníky. „Když jsme ještě nevěděli, v čem tkví problém a jak ho začít odstraňovat, měnily se svítidla kus za kus. Město Vrbno ještě dostalo bonus, dodali jsme o 17 svítidel a sedm výložníků navíc. Je to v objemu asi sto tisíc korun. Stavíme se k věci čelem, nebyl záměr dodat sem LED prvky a zabouchnout za sebou dveře,“ řekl radním Miloslav Zpěvák.

Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webu

Vytvořeno 2.11.2016 14:37:45 | přečteno 709x | Mgr. Alena Kiedroňová
load