Dnes je 22.9.2023 a svátek má Darina

Dům ve Vrbně otevřel hejtman

otevření domova pro osoby se ZP, autor: Ladislav Olejníček

Domov pro osoby se zdravotním postižením postavený Moravskoslezským krajem na Jiráskově ulici ve Vrbně pod Pradědem byl ve středu 25. května 2016 slavnostně otevřen. Slouží 18 uživatelům a splňuje vysoké standardy kvality sociálních služeb. Pásku přestřihl hejtman kraje Miroslav Novák a zástupci Sagapa Bruntál a vrbenské radnice. (ak)

Sagapo Bruntál je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a v regionu Bruntálska zajišťuje celou škálu služeb pro klienty s mentálním hendikepem i kombinovanými vadami - mimo jiné chráněné bydlení, podporované bydlení, stacionář, terapeutické dílny a další. Ve Vrbně pod Pradědem nyní provozuje nově postavený Domov pro osoby se zdravotním postižením, které potřebují vysokou míru podpory. Město nabídlo investorovi stavební parcelu se zahradou.

Slavnostního otevření nového zařízení sociálních služeb se účastnil hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (na snímku vpravo), ředitel Sagapo Bruntál Mgr. Petr Konečný a za vrbenskou radnici místostarostka Ing. Pavla Müllerová. Společně přestřihli pásku a slavnostně tak otevřeli nový dům, který se stal vlídným domovem pro lidi, kteří dosud žili ve velkém ústavu sociální péče. Nový domov je členěn na patra s barevným rozlišením, centrem je vždy herní a terapeutická místnost s kuchyňským koutkem a jídelnou. Odtud se vstupuje do jednotlivých pokojů, které jsou určeny pro jednoho, případně dva uživatele sociálních služeb. Obědy se sem přivážejí z restaurace zámečku Grohmann, ostatní strava se připravuje na místě. V Domově pro osoby se zdravotním postižením našli pracovní uplatnění také občané našeho města.

"Věřím, že se obyvatelé nového domova cítí v novém prostředí a v našem městě opravdu dobře, vypadají spokojeně. Jsem tomu moc ráda," uvedla Ing. Pavla Müllerová. Moravskoslezský kraj má zlepšení sociálních služeb a zázemí pro osoby se zdravotním hendikepem už řadu let mezi prioritami. Donedávna i na Bruntálsku fungovaly v objektech zámků v Hošťálkovech a Jindřichově ve Slezsku velké ústavy sociálních služeb, které nebyly s to poskytnout obyvatelům dostatek soukromí, pohodlí a také celou škálu sociálních služeb. Nové objekty se více přibližují prostředí komunitního typu nebo tradiční rodiny.

Mgr. Alena Kiedroňová, odbor vnitřních věcí

Vytvořeno 25.5.2016 15:23:49 | přečteno 1239x | Mgr. Alena Kiedroňová
load