Dnes je 8.6.2023 a svátek má Medard

Ve Vrbně pod Pradědem tři týdny po ničivém požáru

DSCN0743

Třináctku nemůže třináctiletá Petra z Vrbna pod Pradědem považovat za nešťastný den. Má ji totiž ve svém rodném listu a tak jako v minulých letech i letos v lednu dostala ke svým narozeninám panenku do své sbírky „Barbín“. Její radost trvala jediný den, v sobotu 14. ledna vzplál v bytu jejich souseda požár a protože už bylo k 20. hodině a venku ošklivé počasí, všimli si Vrbenští ničivého živlu hodně pozdě. V chumelenici, mrazu a ostrém větru se požár velmi rychle rozšířil do horního patra a pohltil dalších osm mansardových bytů ve čtvrtém patře. Lidé stihli zachránit jen holé životy a snad ještě doklady, opustili byty narychlo jen v tom, co měli na sobě. To jediné jim zůstalo. Petra přišla o svou sbírku panenek i vše ostatní, co pro ní představovalo domov.
Běží třetí týden od ničivého požáru, který vyhnal obyvatele všech 64 bytů. Kromě domu s číslem popisným 488 totiž museli odejít také lidé z čísla 487, který je s poničeným domem stavebně spojen a byl zasažen zejména hustým kouřem a pak zůstal několik dnů bez elektřiny, vody i vytápění. Ti šťastnější se do svých domů mohli vrátit už v pátek 20. ledna, poté, co byly prostory odvětrány a znovu zprovozněny systémy vytápění, vodovodu i elektrického vedení.
V příštím týdnu by se mohli začít do svých bytů vracet také nájemníci z prvního a druhého patra požárem poničeného domu. Skončilo vysoušení bytů, vybraná firma pokročila s malováním i opravami vzniklými po zatečení vody z hašení. „Lidé se statečně vyrovnávají s neštěstím, které je potkalo, a spolupracují s radnicí, aby práce mohly být brzy ukončeny a oni se mohli vrátit domů. Nedá se říci, že by se v bytech ve spodních dvou patrech zasaženého objektu opravovaly ve stejném rozsahu, řemeslníci byty prošli, zdokumentovali jsme škody zejména na omítkách, podlahách a elektroinstalacích. Je reálné, že lidé se sem vrátí nejpozději do 12. února. Naopak u bytů v třetím a zejména pak čtvrtém, zcela vyhořelém patře, budou sanační a stavební práce pokračovat do jara,“ potvrdila starostka města Ing. Helena Kudelová.

Město mělo bezprostředně po požáru k dispozici čtyři malé byty, které přidělilo jednotlivcům i rodinám z vyhořelých bytů, další obyvatelé jsou v náhradním ubytování a momentálně nemají zájem o byty, které nabídli k využití občané pobývající dlouhodobě mimo své město.

Zastupitelé na svém jednání 26. ledna schválili poskytnutí mimořádné nenávratné finanční pomoci nájemníkům v objektu zasaženém požárem. Odstupňována je podle stupně postižení od tří do čtyřiceti tisíc korun na bytovou jednotku. To umožní lidem pořídit alespoň nejnutnější vybavení domácností. Současně běží veřejná sbírka na úhradu nákladů spojených s odstraňováním škod a s opravami bytů zasažených požárem bytového domu a pořízení bytového vybavení a zařízení pro řádně přihlášené nájemníky v bytech na ulici Krejčího, která se až do 31. března tohoto roku shromažďuje na účtu města č.107-0090490217/0100, otevřeném pro tento účel.
„Město má své domy pojištěné, bohužel většina nájemníků z nejvíce poničených bytů si své domácnosti nepojistila. Mnozí přišli skutečně o všechno a budou začínat jen s tím, co jim darovali lidé, nebo co si pořídí z finanční pomoci města a postupně ze svých příjmů. Vrátí se ale do nově rekonstruovaných bytů a věřím, že práce budou pokračovat rychle, jak jen to počasí umožní,“ řekla starostka. Objekt byl už několik dnů po požáru provizorně zastřešen, další postup závisel také na posudku statika. Horní patro se bude budovat nově, od úrovně věnce.

Mgr. Alena Kiedroňová,
odbor vnitřních věcí MěÚ Vrbno p. P.

Krejčího ulice

DSCN0619

DSCN0619

 
DSCN0694

DSCN0694

 
DSCN0687

DSCN0687

 
DSCN0703

DSCN0703

 
DSCN0743

DSCN0743

 
 
Vytvořeno 3.2.2012 18:13:29 | přečteno 3699x | Jitka Musilová
load