Dnes je 28.3.2023 a svátek má Soňa

V sousedství vrcholu hory Kopřivník se vzpínal půlmílový kříž

půlmílový kříž

V pátek 26. listopadu se v těsném sousedství vrcholu hory Kopřivník poblíž Anenské myslivny obnovoval dávno zapomenutý kříž, který zde stával už někdy v historii.

Možná se na něm podepsal zub času, nebo byl svržen k zemi, protože překážel při těžbě dřeva.

Paní Helena Rusková, která pravidelně přispívá do Deníku svými tipy na turistické výlety, se o tomto kříži zmiňovala již v jednom svém letošním článku. Kříž je pořád značen i v některých mapách. Paní Rusková se začala o ztracený kříž zajímat v souvislosti s pátráním po historii pomníku na staré silnici nad Vrbnem, které se říkalo a dodnes říká Poštovní. Oslovila některé občany Vrbenska, kteří jí ale při hledání moc nepomohli.

Nakonec jsem oslovila pana učitele Kummera a s překvapením jsem zjistila, že nejenom zná historii pomníku, ale vlastní i historický dokument. Pan Kummer přidal informaci, že nedaleko pomníku stával kříž, kterému se říkalo Půlmílový a který on osobně ještě pamatuje.“ řekla Helena Rusková.

„Jak o pomníku, tak o kříži se zmiňuje starý německý Průvodce Vrbnem a okolím z roku 1888, který mi pan Kummer zapůjčil“, dodala Rusková a upřesnila, že kříž byl nazýván „Půlmílový“, protože do místa, kde stával, bylo z Vrbna půl míle(pozn.: rakouská poštovní míle měla 7 585,9 metru)

Paní Rusková informovala vrbenskou starostku Helenu Kudelovou, která se začala o kříž zajímat a uvažovat o jeho obnově. Věci se daly do pohybu. ,,Kříž byl vyroben z modřínu stolařem Josefem Treimerem a základní desku a vzpínání kříže sponzorsky zajistila stavební a konstrukční firma Kamenský,“ řekla starostka Helena Kudelová.

Pamětníci si určitě tento kříž mohou pamatovat ještě z minulosti, když směrem k Anenské myslivně chodívali na procházky, nebo sbírat hřiby. Obnovením kříže se tak navrátila další památka z historie města Vrbna pod Pradědem.

„Kříž by určitě měl stát dalších několik století, pokud ho opět někdo neshodí, což se ale stát nesmí. Domlouvali jsme se už s lesníky a hajným místního revíru, aby na kříž dohlédli,“ uzavřela starostka Kudelová.
Text a foto: RADEK VRÁBLÍK

Vytvořeno 9.12.2010 8:50:26 | přečteno 3637x | Jitka Musilová
load