Dnes je 22.3.2023 a svátek má Leona

Zásady správného větrání v bytě

větrání

Správné větrání bytů se v současné době stává čím dál tím důležitějším tématem. S postupnou revitalizací domů a zejména s výměnou oken končí doba, kdy bylo možné byt vyvětrat i přes zavřená okna. Stará okna byla skutečně často tak netěsná, že s přehledem propustila více čerstvého venkovního vzduchu, než bylo potřeba pro odvod vlhkosti a CO2 z bytu. Výměnou oken ušetříme teplo i peníze, ale také se již musíme starat o správné větrání. 

Větrat je potřeba krátce, ale intenzivně. Zpravidla postačí na dobu 5 až 10 minut třikrát až pětkrát denně, podle toho, jak dlouho jste doma. Za tu dobu se vymění vzduch, ale zároveň nestačí vychladnout stěny. Když okno zavřete, vzduch se ohřívá nejen od radiátoru, ale i od zdí. Proto není třeba ani o moc více topit. V průběhu dne by neměla relativní vlhkost v bytě překračovat 50%. Dobrým pomocníkem, který vám pomůže ohlídat, kdy je potřeba intenzivně vyvětrat tedy může být teploměr s vlhkoměrem, který je možné pořídit za několik stovek korun. 

Okna dokořán

● Ráno vyvětrejte všechny místnosti, na pár minut otevřete okna dokořán! Ochladí se vzduch v pokoji, ale nedojde k prochladnutí stěn ani vnitřního zařízení. 

● V průběhu dne pak větrejte v závislosti na vlhkosti v místnosti, ideální je intenzivní krátké větrání každé dvě hodiny.

● Největší pozornost zaměřte na koupelnu, kuchyň a ložnici, kde bývá vlhkost nejvyšší.

● Vzduch by se měl v místnostech vždy zcela vyměnit, snažte se tedy vytvořit krátký průvan.

V zimě 4 až 6 minut

Doba větrání závisí na venkovní teplotě. Čím je chladněji, tím kratší čas je potřeba. V zimě si vystačíte při každém větrání se 4-6 minutami, na jaře a na podzim je potřeba 10 až 20 minut.

Mikroventilaci ne!

● Pozor! Pokud si myslíte, že nejideálnější je v topné sezoně větrat pomocí vyklopeného okna nebo mikroventilace, pletete se! Úzký průduch místnost kvalitně nevyvětrá, navíc drahé teplo zbytečně uniká ven.

Orosená okna varují

● Na riziko plísně vás mohou upozornit orosená okna. V takovém případě se snažte snížit vlhkost tak, aby nepřesahovala 50 %. 
Pokud si nejste jisti, pořiďte si vlhkoměr. 

Jak ještě snižovat vlhkost?

● Při vaření vždy používejte digestoř a hrnce mějte přiklopené poklicemi, aby páry neunikaly do prostoru. 

● Do dveří koupelen, které nemají okno, si nechte vyvrtat větrací mřížku.

● Větší vlhkosti v bytě nahrává i velké množství pokojových květin.

● Pokud je některá místnost výrazně vlhčí než ostatní, odtáhněte nábytek lehce od stěn, aby za ním mohl cirkulovat vzduch a nešířila se plíseň.

Vytvořeno 19.12.2012 14:28:30 | přečteno 6551x | misukupova
load