Jak provádět běžný servis plastových oken

Dle Nařízení vlády 308/2015, které definuje, co je běžná údržba bytu, patří mezi povinnosti nájemníka mimo jiné i provádění údržby a oprav plastových oken.
Co není radno opomenout při údržbě oken, abyste prodloužili svým oknům životnost a zaručili jejich funkčnost?
Nezapomínejme na vrchní části oken
Průběžná údržba oken uživatelem dominantně spočívá v utření křídla okna a rámu do míst, kam dosáhne. A tak v domácnostech, které působí velmi upraveně a čistě, nacházíme horní části křídel, na které se doslova nesáhlo od doby namontování. V mnohým případech je to i více jak 10 let. Výsledkem je velmi znečištěný prostor s nánosem prachu, který je v kuchyních umocněn lepkavou hmotou způsobenou výpary z vaření. Tyto nečistoty se dostávají do mechaniky kování a působí v ní jako brusná pasta. Každý jistě tuší, že toto znečištění výrazně snižuje životnost kování v této části okna. Doporučujeme při úklidu nezapomínat ani na tuto část našich bytů a občas i horní části křídel umýt pH neutrálním čisticím prostředkem.
![]() | ![]() |
Nevyužívané okno začněte užívat
Velmi zajímavý postřeh přináší i vlastní užívání oken. V každém bytě je alespoň jedno okno, které se vůbec nepoužívá. Výsledkem této nečinnosti je „zatuhlé“ kování, přilepené těsní a zanesené odvodňovací kanálky, které vás mohou pořádně potrápit při přívalových deštích. Proto doporučujeme každé okno alespoň jednou za měsíc otevřít, klikou rozhýbat celou mechaniku kování a opět zavřít.
![]() | ![]() |
Těsnění musí těsnit
Samostatným problémem je těsnění. Na první pohled působí často bezvadně, ale díky procesům stárnutí ztratila velkou část své pružnosti a výrazně klesá jejich schopnost těsnit. Doporučujeme alespoň jednou za tři roky těsnění hloubkově očistit a naimpregnovat. Upozorňujeme, že tato činnost zabere dost času. Pokud vám dodavatel sdělí, že v bytě 3+1 zvládne jeden pracovník za hodinu seřídit křídlo, promazat kování, nastavit přítlak a impregnovat těsnění, neříká pravdu. Naše praktická zkušenost s dobou nutně potřebnou pro opravdové očištění, impregnaci těsnění, promazání mechaniky a její seřízení je minimálně 50 minut ve dvou lidech!
Pozor na správně nastavený přítlak oken
Popsané nedostatky těsnění jsou mnohdy umocněny zbytečně silně nastaveným přítlakem křídla na rám. Důvodem je častá stížnost uživatelů bytů na průvan od okna. Technik tedy nastaví přítlak na maximum, uživatel je spokojený. Ovšem zvýšený přítlak pomůže pouze v případě první zimy. Pokud tento zvýšený přítlak na letní období nesnížíme, dojde k „vymáčknutí“ těsnění v průběhu letních měsíců, kdy teplota na okně dosahuje hodnot okolo 60°C. Následující zimu to pocítí uživatel zhoršením tepelně izolačních vlastností právě v oblasti styku křídla okna a rámu. Současně dochází u příliš velkého přítlaku k zvýšenému opotřebení celé mechaniky kování. Pro zavření okna je potřeba velké síly. Mnohdy tak k úplnému zavření okna nedojde a opět roste riziko průniku chladného vzduchu do místnosti, vzniku zavlhání a plísní v okolí rámu.