Senioři, neotvírejte dveře cizím lidem!

zámek

Byl jeden z hezkých dnů babího léta, jen chvíli před polednem a pětadevadesátiletá stařenka bydlící na Nádražní ulici ve Vrbně pod Pradědem vyhlížela sociální pracovnici přivážející obědy seniorům. A právě v tu chvíli někdo zazvonil u dveří a ona je důvěřivě otevřela. Jenže nebyla to žena s teplým obědem v jídlonosiči, ale dva muži snědé pleti s lejstry v rukou. Tvrdili, že jsou zaměstnáni u energetické společnosti a nesou ženě přeplatek. Jenže mají maličký problém: potřebují stařence vyplatit tisíc korun, a přitom mají zrovna jen dvoutisícovou bankovku. Požádali, ať jim paní peníze rozmění, tak jí přeplatek budou moci dát…

Tak takhle nějak to vypadá ve všech případech, které v posledních týdnech šetří policisté na Bruntálsku. Jen se mění místo děje, obvykle i historky a možná i pachatelé. Jednou jsou to „plynaři“, podruhé „vodaři“, pak třeba „energetici“. Pokračování příběhu je ale bohužel vždy stejné. Když se obyvatelka nebo obyvatel bytu vydá do pokoje či ke kredenci rozměnit peníze, vniknou nevítaní návštěvníci dovnitř (pokud už je tam sám nájemník nevpustil) a sledují, kde má senior uloženy peníze. Pak stařečka či stařenku jeden z nich zabaví a druhý všechny peníze ukrade! Někteří se nezdržují ani tím, peníze vám mohou ukrást před vašima vyděšenýma očima a nezmůžete vůbec nic. Když se budete bránit, mohli by vás podvodníci ještě ztlouct, jen abyste jim vydali všechno, co máte.

„Sebrali mi všecko, zůstalo mi jen pár stokorun v peněžence, kterou neobjevili. Jeden z těch chlapů mi vlezl i pod postel. Vyháněla jsem je, křičela, ale bylo to marné. Tak jsem šla pro sousedku, ta ale špatně chodí. Než přišla, už utíkali pryč, nasedli do auta a odjeli,“ líčí smutný příběh okradená stařenka. Darebáci ji obrali o patnáct tisíc korun. Podobně přišel nedávno jeden starší muž z Vrbna o 40 tisíc korun, které si za léta naspořil. Toho obelstili dva výtečníci - tentokrát historkou o dopravní nehodě. Nutně potřebují pomoci, ale peníze mu prý hned vrátí… Třetí případ posledních dnů je z Bruntálu, tam okradl 84letou paní údajný výběrčí za vodu o devět tisíc korun.

Vzpomínáte? Není to tak dávno, kdy jste své děti učili zásadám bezpečnosti:

  • Neotvírat dveře cizím lidem
  • Nebrat si nic od cizích lidí
  • Nevěřit cizím lidem…

Nic se nezměnilo, ani teď, když je vám sedmdesát a víc!

Jste jen zranitelnější! Kriminálníci si na vás troufnou spíš, než na statného muže, či mladou zdravou ženu.

Pamatujte, že všechna vyúčtování vám nosí v obálce pošťačka, kterou znáte. Nikdo vám neponese peníze rovnou domů. A kdyby k vám přece jen měli jít pracovníci firem, jimž platíte za služby, nebo z úřadu, musí mít služební průkaz.

Buďte opatrní, chráníte sami sebe.

Neotvírejte cizím lidem a nepouštějte je dovnitř.

V případě nebezpečí volejte ihned policii - 158

Městský úřad Vrbno pod Pradědem

Vytvořeno 7.11.2008 13:53:52 | přečteno 4568x | kmartinek
 

MĚSTSKÝ ÚŘAD

Nádražní 389
793 26  Vrbno pod Pradědem

IČ: 00296457
DIČ: CZ00296457

tel.: 554 795 111
fax: 554 751 610
podatelna@vrbnopp.cz
datová schránka: znnbahx

Napište nám

Další kontakty

Vyhlášky, nařízení a poplatky

ÚŘEDNÍ HODINY

pondělí, středa
7:00 – 11:30, 12:30 – 17:00

úterý, čtvrtek, pátek
(dle telefonické domluvy)
7:00 - 11:30, 12:30 - 14:30 

Další úřední hodiny

QR Vrbno pod Pradědem
TOPlist
load